Savo alaus gamyba

Savo alaus gamyba: iš salyklo (100l. alaus!)

1. Paimkite 25 kg salyklo ir rupiai sumalkite ( grūdas turi suskilti į 3-4 dalis).Sumaltą salyklą supilkite į salinimo kubilą (130-140 l talpos).

2. Užkaitinkite 70 l vandens iki 80°C temperatūros ir supilkite į salinimo kubilą. Visą gautą skystą masę – mentalą gerai išmaišote. Optimali temperatūra gauto mentalo turi būti apie 65-70°C. Mentalą reikia dažnokai maišyti. Tuo metu vyksta salyklo grūduose esančio netirpaus vandenyje krakmolo apcukrinimas. Netirpus krakmolas tampa tirpiu cukrų ir dekstrinų mišiniu. Šis procesas vyksta maždaug 2 valandas.

3. Visą mentalą perkeliate į tekinimo kubilą (150-160 l talpos). Tekinimo kubilo dugne yra išleidimo ventilis. Tekinimo kubilo dugne iš juodalksnio lentelių ir sausų rūginių šiaudų formuojamas filtras. Filtro paskirtis – neleisti mentalo tirščiams patekti į misą. Ant perkelto mentalo užpilate 30 litrų 80°C vandens.

4. Po 30 min. atsargiai atsukate tekinimo kubilo ventilį ir ištekinate 40 l misos. Misą supilate į švariai išplautą salinimo kubilą. Vėl užpilame 30 l 80°C vandens.

5. Po 30 min. atsargiai atsukate tekinimo kubilo ventilį ir ištekiname dar 40 l misos. Misą supilate į salinimo kubilą. Vėl užpilame 30 l 80°C vandens.

6. Po 30 min. ištekinate visą likusią misą (apie 40 l). Visą misą (apie 120 litrų) reikia kaitinti iki užvirs.

7. Bendras reikalingas alui apynių kiekis pasirenkamas individualiai. Į užvirusią misą rekomenduojame įdėti 100 g karčiųjų apynių, kurių alfa rūgšties (vienas iš pagrindinių apynių kokybės parametrų) koncentracija 13-14%. Pavirus vieną valandą įdedate 30 g aromatimių apynių, kurių alfa rūgšties koncentracija apie 6%. Toliau virinate apie 15 min.

8. Misą išvirintą su apyniais reikia ataušinti iki 20-22°C temperatūros ir švariai per dvigubą ar trigubą merlę nukošti. Reikia nukošti, nes virinimo metu susidaro daug nuosėdų (apyniai, dalis baltymų ir kt.). Priklausomai nuo salyklo kokybės hidrometras turėtu rodyti 12-14% ištirpusių cukrų koncentraciją. Tai misa skirta pasigaminti vidutinio stiprumo alui. Norint kad alus būtų stipresnis, reikia naudoti daugiau salyklo arba misos virinimo metu dadėti cukraus. Rekomenduojamas cukraus kiekis neturėtų viršyti 5 % salyklo kiekio.

9. Aušinant misą reikia pasiruošti alaus mieles. Paimame 50 g sausų viršutinio rūgimo alaus mielių ir supilame jas į vieną litrą greičiau atsiaušintos 27±3°C temperatūros misos. Mielės gerai išmaišomos ir laukiama kol jos pradės rūgti. Kad mielės pradėjo rūgti parodo intensyvus putojimas. Taip „užvestos” mielės supilamos į visą pilnai ataušintą ir nukoštą misą. Užraugti galima tekinimo kubile aišku prieš tai jį švariai išplovus.

10. Rūgimas gali vykti nuo vienos iki trijų parų. Jeigu rūgimas vyksta per žemoje temperatūroje, tai rauginimo indą rekomenduojame apšiltinti. Jei rūgimas vyksta per aukštoje temperatūroje, tai rauginimo indą reikia vėsinti. Kai rūgimas artėja į pabaigą, silpnėja putojimas (aerometras rodo 5-6%), tai jauną alų reikia atsargiai nukošti ir supilti į sandarias statines, užpildant apie 90% statinių tūrio. Gausite apie 100 l alaus (dalis vandens išgaruoja virinant ir kt.).

11. Rauginimo indo dugne likusias mieles išplauti šaltu švariu vandeniu ir laikant šaltai jas bus galima panaudoti kitam alaus darymui.

12. Į statines reikia įdėti cukraus, skaičiuojant 50 gramų cukraus – 10 litrų šviežio alaus, sandariai uždaryti ir palaikyti  parą kambario temperatūroje.

13. Po to statines nunešti į rūsį ir laikyti kuo žemesnėje temperatūroje. Optimali yra 1-3°C temperatūra.

14. Per 15-30 parų alus subręsta, išskaidrėja, prisisotina angliarūgšte ir jau galima gerti.

Parašykite komentarą